Elektroniczny obieg dokumentów coraz częściej jest świadomym wyborem przedsiębiorców. System pozwala na oszczędność czasu, obniżenie kosztów działania oraz kontrolę codziennych zadań administracyjnych.
1. Czym jest elektroniczny obieg dokumentów?
2. Jakie są zalety systemu do obiegu dokumentów?
3. Jak rozliczać dokumenty w formie elektronicznej?
4. Obieg dokumentów a system informatyczny
5. Integracja z systemem klasy ERP
6. Wersja demo oprogramowania
Obieg dokumentów w formie elektronicznej
Na rozwiązanie, które z biegiem czasu jest w stanie wyprzeć tradycyjny dokument papierowy decydują się już nie tylko prywatne firmy, ale także urzędy. Sektor publiczny rośnie w siłę pod kątem systemów informatycznych, goniąc naszych zagranicznych sąsiadów, którzy z takiego oprogramowania korzystają od lat.
Obecnie forma papierowa jest istotna, ale z biegiem czasu będzie odgrywać coraz mniejszą rolę, ponieważ narzędzia informatyczne umożliwiają swobodne zarządzania dokumentami, a sam obieg jest prosty w obsłudze i może do niego dotrzeć szersze grono odbiorców (w tym przypadku użytkowników systemu).
Zalety obiegu dokumentów
Największą zaletą obiegu dokumentów jest oszczędność czasu i kosztów, porównując to do tradycyjnego modelu, którego działanie opiera się głównie na dokumentach papierowych. Przepływ informacji jest przejrzysty i prosty, dzięki czemu faktura czy umowa zawsze trafi do właściwego adresata. Samo uporządkowanie dokumentacji sprawia, że ryzyko zniszczenia lub zagubienia dokumentu maleje.
Wykorzystanie system do elektronicznego obiegu dokumentu to zmniejszenie kosztów drukowania, skanowania oraz archiwizacji. Dostęp do dokumentów możliwy jest 24 godziny na dobę, w każdym miejscu, w którym znajduje się użytkownik.
Rozliczanie dokumentów w formie elektronicznej
Działanie systemu do obiegu dokumentów w wielu przedsiębiorstwach wygląda podobnie, niezależnie od tego czy jest to firma prywatna czy urząd. Przykładem może być wewnętrzne zapotrzebowanie firmy, z którego powstają koszty operacyjne w postaci zamówienia. Następnie wpływa faktura, przetworzona w obieg dokumentów, by w końcu trafić do systemu ERP lub bankowości.
Rozwiązanie dobrze funkcjonuje w przedsiębiorstwach o rozproszonej strukturze. Mowa tu o sytuacji, gdy część pracowników pracuje poza biurem lub oddziały firmy znajdują się w różnych miejscach w kraju. Zarządzanie dokumentami i przepływ informacji jest dużo prostszy i efektywny. Nie ma znaczenia, w jakiej branży będzie funkcjonował system elektronicznego obiegu dokumentów, ponieważ jest on na tyle elastyczny, by się do niej dopasować.
Elektroniczny obieg dokumentów w Connecto DMS
Przy wybieraniu systemu dość istotna jest to, by zwrócić uwagę na możliwości jego funkcjonalności w przedsiębiorstwie. Na rynku są zarówno rozwiązania „szyte na miarę”, jak i te „pudełkowe”, których nie da się rozbudować.
Jednym z rozwiązań, które można dopasować do działania i profilu przedsiębiorstwa jest system Connecto DMS. Rozwiązanie te składa się z czterech modułów:
- elektroniczny obieg dokumentów
- CRM
- business intelligence
- zarządzanie projektami
To otwarta platforma w całości konfigurowana według potrzeb i wymagań firmy, która decyduje się na wdrożenie systemu. Ścieżka obiegu dokumentu ustalana jest w trakcie analizy przedwdrożeniowej. Biorą w niej udział osoby z zarządu firmy wybierającej rozwiązanie, jak i specjalistów wdrażającej te rozwiązanie.
Obieg dokumentów z systemem ERP
Istotną informacją jest możliwość integracji obiegu dokumentów z systemami klasy ERP. Dzięki temu zarządzanie obszarami miękkimi i twardymi firmy odbywa się z poziomu jednego systemu informatycznego. Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami w tym obszarze są moduły Connecto DMS połączone z Comarch ERP Optima oraz Comarch ERP XL.
Elektroniczny obieg dokumentów w urzędzie to tylko przykład, pokazujący jak system zachowuje się pod kątem administracyjnym. Równie dobrze można przedstawiać jego działanie w branży budowlanej czy handlowej.
Wersja demo
Chcesz wdrożyć obieg dokumentów? Zadzwoń pod nr 32 420 66 21 lub wypełnij poniższy formularz.