Systemy ERP w Polsce. Co warto o nich wiedzieć?

Reklama

Reklama
Systemy informatyczne ERP

Rosnąca świadomość potrzeb oraz możliwości dofinansowania zakupu oprogramowania sprawiają, że przedsiębiorcy zaczynają interesować się wdrożeniem systemów w swoich firmach. Często pada pytanie, dla kogo właściwe jest system ERP i co może zmienić jego obecność?

 
1. Co to jest system ERP?
2. Kto wybiera systemy informatyczne ERP?
3. Jak systemy ERP wpływają na pracę firmy?
4. System do zarządzania firmą – tylko?
5. Czy system ERP można integrować?
6. Wersja demo oprogramowania

Systemy informatyczne ERP dla firm

Systemy ERP z definicji to planowanie zasobów firmy (enterprise resource planning – ang). Producenci systemów często nazywają je też zaawansowanym zarządzaniem zasobami. Samo określenie klasy ERP przedstawia system, jako ten, który wspomaga zarządzanie firmą w każdym jej obszarze.

Sam system składa się z kilku niezależnych od siebie modułów, które mogą ze sobą współpracować. Baza danych to podstawowy element, który występuje w systemie i jest wspólny dla wszystkich modułów. Od właściwego funkcjonowania oprogramowania zależy nie tylko odpowiednia analiza przedwdrożeniowa, ale również późniejszy proces wdrożenia.

Moduły systemu ERP mogą obejmować obszary:

 • magazynu
 • zarządzania
 • księgowości
 • śledzenia dostaw
 • planowania/harmonogramowania
 • produkcji
 • marketingu
 • zarządzania relacjami z klientem

To tylko kilka z przykładów, ponieważ samo rozwiązanie działa w wielu innych obszarach. Dlatego ważne jest, by spotkać się z przedstawicielami oferujących systemy ERP i na spotkaniu opowiedzieć o potrzebach. Dzięki temu specjaliści będą w stanie dobrać indywidualne rozwiązanie, którego działanie w stu procentach pokryje się z oczekiwaniami.

Duża popularność systemów ERP wywodzi się między innymi ze wspominanej wyżej możliwości dopasowania ich do specyfiki konkretnego przedsiębiorstwa. Wśród wiodących producentów systemów ERP znajdziemy firmę Comarch, której najpopularniejsze rozwiązania klasy ERP to Optima oraz XL.

Systemy ERP a branża

Kolejnym ważnym aspektem działania systemu ERP jest możliwość wykorzystania go w każdej branży. Oprogramowanie jest elastyczne, dzięki temu dopasowanie go do potrzeby firmy nie sprawi problemu specjalistom z branży IT.

Dość istotną kwestią jest wybór przedsiębiorstwa, które nie tylko przeprowadzi analizę oraz wdroży system według wcześniejszych ustaleń. Potrzebny jest też ktoś, kto przeprowadzi szkolenie i pokaże jak poruszać się po obszarach wdrożonego systemu, by usprawnić pracę każdego z działów.

Z systemów ERP korzystają m.in. przedsiębiorstwa z branż: handel i dystrybucja, usługi i serwis, produkcja, biuro rachunkowe.

Systemy informatyczne a działanie przedsiębiorstwa

Wdrożenie oprogramowania będzie widoczne od samego początku. Rozwiązanie te znacznie uprości procedury obowiązujące w firmie i co ważne automatyzuje procesy, które się powtarzają. Również prawdopodobieństwo pomyłki spada do minimum, a czas potrzeby na wykonanie dotychczasowej pracy może się znacznie skrócić.

Przedstawione wyżej zalety są ogólne, ponieważ rozwiązanie zastosowane w konkretnej branży może dodatkowo spełnić jej indywidualne potrzeby. A te każda firma, nawet działająca na tym samym rynku, ma inne.

Systemy ERP tylko do zarządzania?

Większość systemów informatycznych w Polsce nastwiona jest na zarządzanie firmą, ale bez możliwości kontrolowania wyników. Rozwiązaniem jest narzędzie Business Intelligence umożliwiające tworzenie raportów i analizowanie ich. Użytkownik otrzymuje dane dotyczące konkretnego okresu/działu lub dotyczące całej firmy.

Integracja systemów ERP

Dostępne rozwiązania można także integrować z systemami innych klas, np. DMS. Jedną z popularniejszych integracji, jakie są dostępne na polskim rynku jest połączenie rozwiązania Comarch ERP i Connecto DMS.

Producent systemu Connecto DMS, na który składa się elektroniczny obieg dokumentów, system CRM, Business Intelligence oraz system do zarządzania projektami oferuje integracje oprogramowania, niezależnie od branży i przedsiębiorstwa, w której ma funkcjonować.

O działaniu systemów ERP oraz DMS można przeczytać na stronie http://www.connecto.pl/erp-system-do-zarzadzania-firma/

Zapytaj o wersję demo

Zadzwoń 32 420 66 21 lub wypełnij formularz i umów się na prezentację.

  Firma

  NIP

  Osoba kontaktowa

  Adres email

  Telefon

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie i przekazywanie przez Connecto Sp. z o.o. ul. Mariacka 1/5 w Sosnowcu i spółki zależne Connecto Sp. z o.o moich danych osobowych w celach marketingowych i informacyjnych zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002r. nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Connecto Sp. z o.o. ul. Mariacka 1/5 w Sosnowcu i spółki zależne Connecto Sp. z o.o w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na przesyłanie przez Connecto Sp. z o.o. informacji handlowych na podany adres poczty elektronicznej lub numer telefonu.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu odpowiedzi na przesłaną wiadomość do Connecto Sp. z o.o. ul. Mariacka 1/5 w Sosnowcu i spółki zależne Connecto Sp. z o.o w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności na przesyłanie przez Connecto Sp. z o.o. informacji handlowych na podany adres poczty elektronicznej lub numer telefonu.

  Uprzejmie informujemy, że: a) Connecto Sp. z o. o o., ul. Mariacka 1/5, 41-205 Sosnowiec stanie się Administratorem Pani/Pana danych osobowych, b) dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na Pana/Pani zapytanie, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych - wykorzystamy je dla przedstawienia oferty naszych produktów i usług bądź informacji o naszej działalności, c) Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych., d) podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania uniemożliwi nam odpowiedź na Pana/Pani zapytanie złożone za pośrednictwem stron internetowej e) przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych, f) dane osobowe będą przetwarzane w warunkach zapewniających ich ochronę zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, g) dane nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, W zakresie określonym w pkt. a)-f) powyżej oświadczenia, żądania lub pytania należy zgłaszać w formie elektronicznej na adres biuro@connecto.pl lub pisemnej na adres Connecto Sp. z o.o., ul. Mariacka 1/5, 41-205 Sosnowiec.