O koszty wdrożenia systemu informatycznego zapyta każdy zainteresowany takim rozwiązaniem. Jednak oprócz samej ceny ważny jest sposób wdrożenia oprogramowania i jego „serwisowanie”, potocznie nazywane wsparciem powdrożeniowym.
Przedsiębiorstwa, które chcą wybrać oprogramowanie mają problem nie tylko z tym ile zapłacić za system, ale przede wszystkim, od kogo go kupić. Na pierwszy rzut oka wszystkie firmy oferujące rozwiązania informatyczne mogą wyglądać tak samo.
Dlatego tak ważne są spotkania, na których przeprowadza się prezentację systemu, rozmawia o potrzebach i ustala wstępne koszty. Zarówno pod kątem zapłaty za system, jego wdrożenie, a także późniejsze utrzymanie. To tylko kilka ze wskazówek, jakie opisujemy poniżej.
1. SAP czy Comarch – kogo wybrać?
2. Koszt wdrożenia systemu ERP
3. Istnieje projekt wdrożenia oprogramowania
4. Wsparcie powdrożeniowe
5. Demo oprogramowania
SAP czy Comarch
Przeglądając oferty producentów systemów ERP możemy zadać sobie pytanie. System SAP czy Comarch ERP. Jest szansa, że na portalach i forach branżowych otrzymamy od razu odpowiedź, co do konkretnego wyboru. Jednak częściej usłyszymy „to zależy”. Większe szanse na pomoc będziemy mieć w przypadku, gdy już na wstępie określimy, m.in:
- zakres działania systemu, np. sprzedaż, księgowość, produkcja
- wielkość przedsiębiorstwa
- ilość stanowisk
Należy zwrócić uwagę czy system informatyczny możemy na bieżąco rozbudowywać i czy integruje się z innymi rozwiązaniami. To aż takie istotne? Tak, ponieważ zdarza się, że firmy korzystają już innego oprogramowania i nie chcą z niego rezygnować.
Przykładem może być przedsiębiorstwo, które wdrożyło u siebie elektroniczny obieg dokumentów, a teraz chcą połączyć je z systemem ERP. Wtedy możliwość integracji w całości rozwiązuje problem. Działania te są ustalane indywidualnie z każdym klientem.
Ile kosztuje wdrożenie systemu ERP w całości?
Po raz kolejny trzeba użyć określenia „to zależy”. Poza wyżej wymienionymi informacjami o firmie, czyli ilość stanowisk i zakresie działania jest coś jeszcze. Mowa o funkcjach, które ma zawierać system informatyczny. Zdarza się, że niektóre z nich trzeba dopisać, a na to potrzeba czasu, więc i pieniędzy.
Mówiąc wprost – im bardziej skomplikowany system, tym bardziej skomplikowane (i dłuższe) wdrażanie. Przeczytaj jak powinno wyglądać właściwe wdrożenie systemu ERP. Nasi specjaliści tłumaczą to w artykule od podstaw.
Istnieje projekt wdrożenia systemu informatycznego?
Nie istnieje, więc trzeba go stworzyć i to dla każdej firmy indywidualnie. Składa się na to analiza przedwdrożeniowa. Określa się w niej co, dlaczego oraz w jaki sposób powinno działać w oprogramowaniu dla danej firmy. Każda analiza zawiera dokumentację, na podstawie której dokonuje się wdrożenie.
W ten sposób dopasowuje się oprogramowanie do potrzeb firmy, a nie odwrotnie. To mała podpowiedź, by wybierać oprogramowanie „szyte na miarę” i odchodzić od rozwiązań pudełkowych. Nie ma znaczenia czy wybieramy program dla budownictwa, czy szukamy systemu do budżetowania.
Utrzymanie systemów informatycznych
Mówiąc utrzymanie, mamy na myśli asystę lub wsparcie posprzedażowe. Uprawnia one użytkownika do aktualizacji systemu oraz korzystania z pomocy specjalistów w przypadku, gdy coś w systemie się zepsuje. To dość ogólne informacje, które przy wyborze systemu warto posiadać.
Trzeba jednak liczyć się z tym, że ilu ludzi, tyle opinii i każdy doda coś od siebie. Nasi specjaliści mają doświadczenie we wdrażaniu systemów dla firm z sektora MŚP oraz większych przedsiębiorstw. Zapraszamy do kontaktu w sprawie wyboru konkretnego rozwiązania dla Państwa firmy.
Demo oprogramowania
Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 32 420 66 21 lub wypełniając poniższy formularz.