Koszt wdrożenia systemu ERP

Reklama

Reklama
Koszt wdrożenia systemu ERP

Implementacja nowoczesnych narzędzi IT jest wieloetapową procedurą, która nigdy nie przebiega tak samo. Z tego względu trudno podać jednoznaczny przedział cenowy.

Mimo to zawczasu da się oszacować, na jakie wydatki trzeba się przygotować. Wyjaśniamy, co ma wpływ na koszt wdrożenia systemu ERP!

1. Koszt wdrożenia systemu ERP – dlaczego trudno go ustalić?
2. Co ma wpływ na koszty wdrożenia systemu ERP?
3. Jak wdrożyć system ERP?

Koszt wdrożenia systemu ERP – dlaczego trudno go ustalić?

Profesjonalne narzędzia IT są personalizowane, tak by były odpowiednio dostosowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Z tego względu trudno jest określić koszt wdrożenia systemu ERP, jeśli wcześniej nie przeprowadzi się dokładnej analizy. Znaczenie ma sytuacja w firmie, jej aktualne potrzeby oraz szereg innych czynników.

Wysokość budżetu jest więc zależna od wielu zmiennych. Wycenę realizacji tak naprawdę można przedstawić dopiero po wstępnych ustaleniach pomiędzy wykonawcą a klientem. Przy tym warto wiedzieć, jakie kwestie w szczególności są brane pod uwagę przy ustalaniu kosztów realizacji.

Co ma wpływ na koszty wdrożenia systemu ERP?

Największy wpływ na koszty wdrożenia systemu ERP mają cena licencji programu oraz czas i ilość pracy, które muszą zostać włożone podczas implementacji platformy w danej firmie. W obu tych przypadkach łatwiej jest przedstawić przedział niż konkretną stawkę. Przez to takie zlecenia są wyceniane indywidualnie.

Koszt licencji oprogramowania ERP określa się na podstawie tego, ilu pracowników ma z niego korzystać, a także z jakich modułów ma składać się dany system. Wybrane dodatki (m.in. bazy danych, serwery) mogą wiązać się z koniecznością dopłaty. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się usługi chmurowe, w przypadku których wystarczy wykupić tylko jedną licencję (dostęp do serwisu dla użytkownika).

Koszty samego procesu wdrożenia systemu ERP są z kolei ustalane na podstawie tego, jak bardzo pracochłonny był projekt, czyli ile pracy oraz czasu trzeba było włożyć w jego realizację. Duże znaczenie mają m.in. liczba osób w zespole zajmującym się implementacją. Im bardziej rozwinięty i rozbudowany system, tym większe będą wydatki.

Dodatkowo warto mieć na względzie specyfikę branży, posiadany sprzęt czy liczbę pracowników, którzy będą korzystać z oprogramowania. Często okazuje się, że do kosztów wdrożenia systemu ERP trzeba jeszcze doliczyć wydatki związane z zakupem nowego sprzętu komputerowego, urządzeń mobilnych, serwerów czy innych elementów infrastruktury.

Kiedy podsumuje się budżet, ostateczna cena może wydawać się wysoka. Trzeba jednak pamiętać o tym, że inwestycja ta ma ogromne szanse szybko się zwrócić. Korzystanie z takiego systemu przyczynia się do dynamicznego rozwoju firmy, a co za tym idzie, pozwala wyprzedzić konkurencję oraz pomaga generować większe zyski.

Jak wdrożyć system ERP?

Zastanawiasz się, jak wdrożyć system ERP? Cały proces powinni przeprowadzić doświadczeni specjaliści. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowych informacji, umów się na specjalną prezentację. Po krótkiej rozmowie z konsultantem wybierzesz dogodną datę oraz miejsce i formę spotkania. Na nim zostanie Ci przedstawiona spersonalizowana oferta, a także poznasz funkcje oprogramowania. W razie potrzeby otrzymasz również odpowiedź na wszystkie pytania. Jesteś zainteresowany udziałem w darmowej, niezobowiązującej demonstracji? Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń na numer 32 263 00 00.