System Business Intelligence – historia i działanie

Reklama

Reklama
System Business Intelligence - historia i działanie

Analityka biznesowa jest ważnym zagadnieniem w zakresie prowadzenia własnej działalności, niezależnie od branży. Przedsiębiorca świadomy tego, jak wygląda sytuacja w jego firmie, jest w stanie szybciej i lepiej podejmować kluczowe decyzje. Z tego względu dużą popularnością cieszą się specjalne programy pomocne w prowadzeniu zaawansowanej analizy danych.

Wyjaśniamy, czym dokładnie jest system Business Intelligence, jak działa oraz jaka jest historia powstania tego narzędzia IT!

1. System Business Intelligence – czym jest i jaka jest jego historia?
2. Jak działa system Business Intelligence?
3. Dlaczego warto wdrożyć system Business Intelligence w swojej firmie?

System Business Intelligence – czym jest i jaka jest jego historia?

Termin „Business Intelligence” został po raz pierwszy użyty w 1958 roku przez Hansa Petera Luhna – słynnego niemieckiego badacza z dziedziny informatyki i bibliotekoznawstwa. Zastosował go w odniesieniu do narzędzi wykorzystywanych do analizy danych. W miarę rozwoju technologii programy zaliczane do kategorii BI stały się bardziej zaawansowane, tak by mogły jeszcze lepiej wspierać podejmowanie decyzji biznesowych. Dane są jednym z najcenniejszych zasobów i każdy odpowiedzialny przedsiębiorca powinien być w stanie w pełni wykorzystać ich potencjał.

Jak działa system Business Intelligence?

Działanie systemu Business Intelligence głównie opiera się na zagadnieniach związanych z hurtowniami danych. Dzięki tej technologii można zebrać i zintegrować dane z różnych źródeł, by móc je odpowiednio przetworzyć oraz przeanalizować. Uzyskane w ten sposób informacje są cenne dla Zarządu i kadry managerskiej. Dzięki nim mogą wykryć nieprawidłowości i potencjalne zagrożenia, ale też ukryte możliwości. Na ich podstawie da się świadomie, rozsądnie prowadzić projekty oraz tworzyć nowe strategie działania.

System Business Intelligence generuje przejrzyste, proste w odbiorze raporty, często w formie tabel, wykresów itp. Może też wyliczać kluczowe wskaźniki efektywności przedsiębiorstwa. W zależności od preferencji, przygotowuje zestawienia cyklicznie albo na żądanie. Prosty w obsłudze, intuicyjny interfejs pomaga szybko uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. W ten sposób da się sprawdzić np. wysokość kosztów utrzymania firmy (oraz ich wzrost/spadek), poziom sprzedaży czy skuteczność kampanii marketingowej.

Dlaczego warto wdrożyć system Business Intelligence w swojej firmie?

System Business Intelligence jest niezwykle przydatnym narzędziem, które może z powodzeniem być wykorzystywane w celach prowadzących do zwiększenia konkurencyjności firmy. Z jego pomocą można też szybciej przewidywać sytuacje kryzysowe oraz lepiej sobie z radzić z niespodziewanymi trudnościami. W efekcie wdrożenie jednego programu może przyczynić się do generowania większych zysków, a także poprawy wizerunku przedsiębiorstwa. Inwestycja w takie rozwiązanie jest więc inwestycją w rozwój firmy. Prowadzisz działalność i chciałbyś wprowadzić system Business Intelligence w swojej firmie? Wypełnij formularz na oprogramowaniedlafirmy.pl/kontakt