Jednolity Plik Kontrolny dla małych średnich firm zacznie obowiązywać 1 stycznia 2017 roku. Tłumaczymy, co zmieni się od nowego roku oraz z jakimi sankcjami muszą liczyć się przedsiębiorcy, którzy nie wdrożą JPK na czas.
1. Co zmieni plik kontrolny w MŚP?
2. Kim jest mały przedsiębiorca?
3. Kim jest średni przedsiębiorca?
4. Czy Twój system jest gotowy na JPK?
5. Jakie są kary za brak jednolitego pliku kontrolnego?
Jednolity Plik Kontrolny a sektor MŚP
Nowy rok dla małych i średnich przedsiębiorstw to czas zmian. I to dosłownie, bo zacznie obowiązywać ich jednolity plik kontrolny przekazywany co miesiąc fiskusowi. Plik podzielony jest na siedem struktur, o których piszemy w artykule Struktury JPK – musisz to wiedzieć.
Mały przedsiębiorca
Jak mówi ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. dotycząca swobody działalności gospodarczej: „za małego przedsiębiorcę uważa się osobę prawną lub fizyczną, która w przeciągu dwóch ostatnich lat: zatrudniała mniej niż 50 osób oraz osiągnęła obrót netto ze sprzedaży towarów lub usług i transakcji pieniężnych, który nie przekroczył równowartości 10 mln euro”.
Średni przedsiębiorca
Według ustawy średnim przedsiębiorcą jest każdy, kto przynajmniej w ciągu 2 lat zatrudniał ponad 250 osób i osiągnął roczny obrót dotyczący sprzedaży/usług oraz transakcji nieprzekraczający w PLN równowartości kwoty 50 milionów euro. Suma aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego roku nie przekroczyła w złotych równowartości 43 mln euro.
Wdrożenie JPK
Każdy przedsiębiorca z sektora MŚP powinien zorientować się czy jego system informatyczny jest przygotowany na generowanie pliku. Czasu pozostało bardzo mało, a w niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie nowego oprogramowania, bo moduł obsługujący jednolity plik nie zawsze integruje się danym systemem.
Brak jednolitego pliku kontrolnego
Na podstawie art. 80 Kks (Kodeksu karnego skarbowego), każdy przedsiębiorca, który nie złoży jednolitego pliku kontrolnego w terminie naraża się na odpowiedzialność karną. Odpowiedzialność ta dzieli się na przestępstwo skarbowe oraz wykroczenie skarbowe.
Za przestępstwa skarbowego trzeba zapłacić grzywnę, która wynosi od 10 do 120 stawek dziennych. Jednak stawka dzienna nie może być mniejsza niż 1/30 części minimalnej płatności za pracę i nie może przekraczać jej czterystukrotności. Wykroczenie skarbowe to grzywna od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości pensji minimalnej.
Od stycznia 2018 roku jednolity plik kontrolny zacznie obowiązywać mikroprzedsiębiorców.
Masz problemem z systemem? Nie wiesz czy jest gotowy na JPK? wypełnij formularz, a nasi specjaliści skontaktują się z Tobą.