Program zarządzania produkcją ma ułatwiać planowanie, realizację i rozliczanie działań w przedsiębiorstwie. Na rynku pojawia się coraz więcej takich rozwiązań, przez co wybór właściwego oprogramowania staje się jeszcze trudniejszy. Mamy kilka wskazówek.
1. Co musi posiadać program do zarządzania produkcją
2. Zarządzanie produkcją i jej konfiguracja
3. Harmonogramowanie produkcji
4. Produkcja, rozliczanie, raportowanie
5. Projekty i kompletacja
6. Wersja demo oprogramowania
Co musi posiadać program zarządzania produkcją
Decydując się na system do zarządzania produkcją należy zwrócić uwagę, czy posiada on wszystkie standardy i funkcje, które są niezbędne w działaniu przedsiębiorstwa. Mowa tutaj nie tylko o rozwiązaniu niezbędnym dla samej produkcji, ale też dla procesów okołoprodukcyjnych, mających istotny wpływ na kolejne etapy działania. Przykładem jest informowanie o dostępności surowców i czy półproduktów wykorzystywanych do procesu produkcji.
Odpowiedni system to taki, który w pełni dopasowuje się do potrzeb użytkownika, niezależnie od tego czy prowadzi on produkcję seryjną, jednostkową, dyskretną lub procesową. Program powinien sprawdzić się też przy działalnościach projektowych i kompletacjach.
Zarządzanie produkcją i jej konfiguracja
Konfigurator produktu znajdujący się w systemie odpowiada za wsparcie procesów produkcji oraz sprzedaży produktów tworzonych na specjalne zamówienie. Takie narzędzie doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie występuje różnorodność albo sama produkcja dzieli się na kilka wariantów. A jakie są zalety?
- budowanie technologii oraz tworzenie ofert przy pomocy kreatora
- wyliczenie kosztów tworzenia produktu
- symulowanie ceny sprzedaży w oparciu o wybrane parametry
- oznaczenie niezbędnych działań krok po kroku
Harmonogramowanie produkcji
Bardzo istotne w działalności firm z tej branży jest harmonogramowanie produkcji działające z kalendarzem produkcyjnym. Interaktywny wykres Gantta umożliwia planowanie, które odbywa się metodą „przenieść” i „upuść” powszechnie stosowaną w rozwiązaniach informatycznych klasy ERP.
Jak wygląda realizacja produkcji, rozliczanie i raportowanie?
System tworzy harmonogram prac, planując termin operacji rozpoczęcia i zakończenia, a także stanowisko, na którym ma zostać wykonana. Możliwe jest także planowanie do przodu od terminu rozpoczęcia lub wstecz od daty zakończenia.
Program zarządzania produkcją posiada też możliwość rejestracji wykonywanych czynności produkcyjnych w całości lub tylko po części – w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa. Umożliwia między innymi:
- nadzorowanie i raportowanie działań produkcyjnych
- podgląd czynności i realizacji zadań konkretnego pracownika, załogi
- prezentowanie i edytowanie planu produkcji
- rozliczenia od strony księgowej
- porównanie kosztów rzeczywistych z planowanym
Projekty i kompletacja
Właściwe planowanie produkcji to także wsparcie pełnego łańcucha obiegu dokumentów, które dotyczą konkretnego projektu. Mogą się w nich zawierać faktur, czy umów klientami. To sprawia, że możliwe jest bieżące raportowanie pracy i wykorzystywanie budżetów przeznaczonych na projekt bez obawy o przekroczenie limitu.
To również kompletacja, czyli wsparcie dla procesu, w którym wytwarzany jest produkt albo uzyskuje się składniki z produktu (dekompletacja). Uproszczone definiowanie zadań pozwala tworzyć wiele receptur dla danego wyrobu. Istnieje również możliwości rozliczania materiałów oraz usług.
Masz pytania? Zadzwoń 32 420 66 21