Platforma Connecto i Connecto Neon gotowe na KSeF

Reklama

Reklama
Platforma Connecto i Connecto Neon gotowe na KSeF

Chociaż póki co Krajowy System e-Faktur jest opcjonalnym rozwiązaniem, od lipca 2024 roku korzystanie z niego będzie obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Nie wiesz, o co zadbać przed wprowadzeniem tych zmian? Skorzystaj z gotowego rozwiązania – Platforma Connecto i Connecto Neon są już gotowe na KSeF!

Czym jest KSeF?

Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mogą przekazywać faktury za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. Aktualnie opcja ta jest dobrowolna, ale już od lipca 2024 roku stanie się obowiązkowa.KSeF jest systemem przeznaczonym do wystawiania i udostępniania faktur ustrukturyzowanych. W początkowej fazie mają funkcjonować jako jedna z dopuszczalnych form dokumentacji transakcji, wraz z fakturami papierowymi i elektronicznymi.

System KSeF sprawdza zgodność dokumentów ze standardem (schematem XML), a także nadaje im unikalne numery. Wystawca dostaje urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), zaś odbiorca może uzyskać dostęp poprzez zalogowanie się do systemu albo podanie wybranych danych dotyczących faktury (w ramach tzw. dostępu anonimowego).

Wprowadzenie KSeF ma wiele zalet, takich jak m.in.:

  • zwolnienie z obowiązku przechowywania i archiwizacji faktur, a także przekazywania plików JPK_FA na żądanie urzędu;
  • skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku z 60 do 40 dni;
  • ujednolicenie formatu faktury;
  • natychmiastowe potwierdzenia odbioru;
  • automatyzacja procesów fakturowania i księgowania, ułatwiająca i skracająca cały proces, a także ograniczająca ryzyko błędów;
  • możliwość pobierania faktur z systemu KSeF.

Kto korzysta z KSeF?

Z KSeF korzystają i będą zobowiązani do korzystania:

  • przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT,
  • przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT,
  • podatnicy podlegający szczególnej procedurze unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.

Korzystanie z KSeF ma być obowiązkowe od 1 lipca 2024 roku dla czynnych podatników VAT, a następnie od 1 stycznia 2025 roku dla tzw. nievatowców, czyli podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT w zakresie wystawiania faktur.

Jak przygotować się do obowiązku korzystania z KSeF?

Konieczność używania nowego systemu może wprowadzić niemały zamęt w organizacji. Ważne jest, by upewnić się, że posiadane narzędzia informatyczne przeznaczone do obiegu dokumentów oraz zarządzania księgowością będą kompatybilne z KSeF. Jeśli dotychczas nie korzystało się z takich programów, warto rozważyć ich wdrożenie.

Bezpiecznym wyborem będą proste w obsłudze, wygodne, a do tego elastyczne i skalowalne rozwiązania, takie jak Platforma Connecto oraz Neon Connecto. Systemy doskonale współgrają z KSeF, dlatego przejście na nie zapobiega jakimkolwiek utrudnieniom. Przy tym są wyjątkowo intuicyjne, integrują się ze wszystkimi powszechnie wykorzystywanymi narzędziami IT oraz są w pełni mobilne. Spełniają wszystkie oczekiwania, ponieważ są odpowiednio dostosowywane i personalizowane, a następnie wdrażane przez zespół specjalistów.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: https://www.connecto.pl/ksef.